Variante pentru Edgeryders-Team 2121 in octombrie

Salutare,

Ne propunem sa lucram la un format pentru urmatoarea intalnire Edgeryders - Team 2121!

Eu si Marina Batinic (Culture Hub Croatia) vom fi in Timisoara in octombrie, cu ocazia conferintei TEH, lansarii noului spatiu Faber, Bienala de Arta si multe altele. Ne dorim mai ales sa consolidam parteneriate :slight_smile:

Iata ideile mele in cele ce urmeaza, si v-as multumi daca ati contribui cu observatii, adaugiri, si propuneri noi! Putem incerca 1 sau 2 idei simultan, ele nu se exclud reciproc.

1. Eveniment public despre comunitati in spatii urbane.

Scopul: sa invatam unii de la ceilalti cum putem sa construim spatii sustenabile in orase/cartiere. Ne putem axa pe un aspect concret care ne intereseaza - accesul la spatii; monetizare; guvernare comunitara etc.
Format: discutie facilitata; 1-2 ‘conversation openers’ cu experienta masiva in achizitionarea de spatii. O persoana din Faber si cineva cu experienta echivalenta din Bruxelles. Pentru asta avem deja format si branding: culture Culture; Civic Talks Timisoara.
Ar participa: oameni de comunitate, organizatii culturale active - membrii Ambasada, Faber etc. Un grup informal de 12-15 oameni e ideal.
Durata: 3 ore.
In cadrul: TEH sau altceva, chiar si independent. Dar ar fi pacat sa fragmentam si mai tare participarea la evenimente in oras.

2. Sesiune de lucru pentru oportunitati de colaborare

Scopul: sa lucram impreuna in mod sustenabil in viitorul apropiat.
Formatul ar fi sedinta practica, mapare idei de proiecte comune, finantari si scris drafturi de aplicatii.
De exemplu:

• cultura si arta participativa (Civicultura si idei de festival comunitar; alte exemple de proiecte, in discutie sau finantate, de pe edgeryders.eu: Museum of Corruption; participare la Bienala din Ljubjana; Scoala de jocuri urbane pentru comunitate
  • scoala de vara pentru oameni din scena culturala (Contrasens) / community journalism (ceva ce ne-ar placea sa facem cu Edgeryders);
  • proiecte de cercetare folosind dialogul online; analiza folosind etnografie digitala + analiza de retea (aici e expertiza Edgeryders cel mai bine consolidata)

Durata: 3 ore.
Format: fiecare participant vine cu o lista de propuneri+oportunitati pregatite dinainte, pentru a economisi timp in pregatire.

3. Prezentare/ panel in cadrul TEH, pe tematica cresterii de comunitati

Scopul: PR si informare despre Edgeryders si Team 2121, noi contacte si parteneriate cu membrii retelei TEH
Dat fiind ca ei au tema GROWTH, putem povesti despre:

• Platforma civic-culturala Team2121, prezentare despre cateva aspecte relevante - online/offline si local/international
  • Tipping points in making community projects happen (colectiv, avem multe experiente…)
  • alte idei.
    Stiti cu cine ar trebui sa luam legatura ca sa propunem ceva in programul TEH oficial? Poate cu Andreea de la
    Plai/Ambasada?
2 Likes

Hei hei, aveti oare o preferinta, sau alte idei?

Acum ar fi momentul sa ne decidem, iar eu si Marina sa ne planificam calendarul si calatoria :slight_smile:

Ceau Noemi,

Am vorbit cu organizatorii TEH locali si vor reveni in cel mai scurt timp cu o propunere.

Oricum, faceti-va bagajele! :slight_smile:

Apropos, nu ar fi fain sa veniti cumva in doua runde? La mijlocul lui Septembrie este Festivalul Plai unde vibe-ul este propice pentru a face un mic workshop de brainstorm & setup, ne facem toti temele si in Octombrie ta-na-na-na!! :slight_smile:

Revin in curand,
Vali

2 Likes

Suna foarte fain,

Eu sunt in Cluj la mijlocul lui septembrie, deci poate dau o fuga! Cand e mai exact Plaiul?

Atunci ne cumparam biletele de transport cu Marina, si in functie de raspunsul celor de la Teh/Ambasada vedem cum facem mai departe, abia astept!!

Ceau Noemi,

13-15 Sept.

https://www.plai.ro/festival/

Revin cu informatii asap.

Ne vedem! :slight_smile:
Vali

1 Like