CiviCutura - A festival about civic involvement, a performance of the city

implicare

About CiviCultura
For a rejuvenation of the civic involvement of the city and the benefit of developing the implementation capacity of socio-cultural projects in Timisoara 2021, the audience of Timisoara has to become actively involved in city projects, and overcome the simple role of an observer.

CiviCultura consists of actions that promote the civic engagement of Timisoara’s inhabitants, helping them find the courage to change their role from beneficiaries of local projects into volunteers, and even initiators. The main activity, the core performance of the project, will be put up simultaneously in different non-central squares, connected through live video systems. It will include several interdisciplinary artistic moments, engaging the audience, throughout a week of rehearsals in the squares, together with notorious artists. The topic of this performance will focus on combating harmful myths, such as: “Nothing changes anyway” or „we are too small/ alone to do something” regarding engagement effectiveness. It will directly address the issues that they have and the change that people want, as well as issues and proposals formulated and collected in advance from the same squares. Their collection is an important part of the project, because these actions will facilitate the receptivity of the engaged public, towards the actions of the NGOs and of the informal groups inside community, as well as their engagement in civic actions. Concomitantly with the preparation of the core performance, the results of successful civic projects from Timisoara and the Western area will be promoted and various artistic performances, workshops, discussion forums closely related to civism, will be carried out through spot events broadcasted on all the screens installed in the squares, as well as on media channels. CiviCultura is a performance of the city bringing the inhabitants under the spotlight, showing them they aren’t the only ones who have such preoccupations, and helping them becoming aware of their capacity to change society, when working in a community of engaged citizens.
more about: civicultura.ro/english/

Hei hei, mersi, cat de fain!

Probabil sunteti ocupati, insa e un apel de la European Cultural Foundation numit “Democracy Needs Imagination” pentru mici proiecte si interventii legate de alegerile europarlamentare din Mai - si ma gandesc ca ati putea aplica pentru o serie de 4-6 Civic Talks tematice in mai/iunie. De fapt voi ati face ceea ce faceti oricum, dar cu un spin mai accentuat pe europene. Ce as propune eu ar fi Civic Talks in Timisoara cu ecou international, in care folositi platforma aceasta pentru storytelling, documentatie si discutii across the borders. Let me know, daca vreti povestim umpic si ne gandim impreuna.

PS Daca adaugi si o poza in postare va arata si mai bine!

Hello, chiar urmează să începem câteva CivicTalk-uri legate de rolul artelor (începem cu teatrul pe 29 martie) în civism. Sună interesant, dar ar trebui atunci să fie în engleză?
Legat de poză, chiar și imaginile trebuie să fie în concordanță cu community guidelines? :sweat_smile:

Nu, talkurile ar fi in romana - sau in engleza daca e international. Dar aplicatia pentru Eur Cultural Foundation da, in engleza.

In what way? Cea pe care ati pus-o, daca va apartine, e ok! Daca nu, atribuirea catre autor ar fi necesara.

încercam să fiu amuzant dar neproductiv :slight_smile:

Avem o idee legată de două proiecțele posibile.

1. legat de importanța votului la Europarlamentare (o serie de acțiuni care să conștientizeze că participăm la aceste alegeri fie că votăm sau nu, ce face acest parlament pan-național, etc) care ar debuta cu Timotion
  2. o piesă despre dictatură pe care o pregătește o prietenă de la teatru. Piesa s-ar putea da în aer liber. Și ar fi interesant să avem oameni pregătiți care după piesă să discute despre democrație/ dictatură cu actorii și publicul (care tocmai ce-a fost încălzit de spectacol).

Acest mesaj a fost început de muuult timp. :blush:

Wow @Ionel suna excelent ceea ce propuneti!

Am vazut documentul ideii 1., multumesc ca l-ai trimis.
Am cateva observatii, le trec aici pentru claritate, in cazul in care ne dorim sa aplicam impreuna - eu vad un rol pentru Team2021 si Edgeryders ca si canale de diseminare spre Europa.
Cateva activitati pe care le-am putea face impreuna:

1. un Civic Talk cu tematica “Peer projects in and around Europe” (vom gasi proiecte similare cu Timotion, cu Civic Talks, si mai ales pe zona performative arts). Asta inseamna o mica echipe edgeryders, in Timisoara, ca speakeri la Talk.
  2. Un Civic Talk in Bruxelles sincronizat cu unul de-al vostru, cu cativa membrii de la voi care sa vina aici cateva zile.
  3. Community journalists recording and reporting participant stories to connect directly with European peers. O echipa Edgeryders care sa vina la festival/ sau la Timotion (nu am inteles din calendar care cand se intampla) si sa scrie despre asta pentru platforma Edgeryders si Team2021 si alte canale.

Daca va suna bine (asa preliminar) ar trebui sa avem un skype call sa hotaram: cu ce organizatie aplicam (nu sunt sigura ca ei cauta parteneriate oficiale, deci posibil ca o organizatie sa ajunga); un buget; si cine /ce face.
Eu cu drag ma ofer sa traduc si sa ajut cu scrierea aplicatiei…

Hei!

Uite o structura preliminara de activitati si buget:

Din cate vad ei cer urmatoarele in aplicatie (printre alte intrebari la care avem raspuns, gen buget, timeline, titlu…)

1. What do you want to achieve with your actions? (max 150 words)
  • aici mi s-ar parea ca pe langa awareness raising, vrem ca oamenii sa inteleaga filozofia alegerilor.
    Nu cred ca vom ajunge in dezbateri in continut foarte tehnic, tu ce crezi?
  1. How will you carry out your project in order to achieve your goals? (max 150 words)

2. Who is your target group and how do you want to involve them? (max 150 words)

3. What is your communication strategy? (max 150 words)

• latch onto established, ongoing local events with mature audiences (Timisoara Civic Talks and Timotion)
  • associate Eur Elections with public space activities in the city (Timotion is a running event involving x no. of people over the past years)
  • local-to-international: enable discussions and storytelling through a global community platform edgeryders.eu and a city broad platform team2021.
  1. How will you evaluate your project’s success? (max 150 words)
  • aici cred ca am putea sa folosim video captures for audience reactions at the events (filmari cu telefonul)

PS Daca vrei sa mai vorbim personaal nr de mobil / whatsapp pe care il folosesc nu e cel de ieri, e un nr belgian: +32 484 175981. Altfel I can skype!